ŚWIĘTO FILMU KRÓTKOMETRAŻOWEGO KOLEJNY RAZ WE WROCŁAWIU

Wielkimi krokami zbliża się III edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short Film Festival organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w całości stacjonarnie w kinie DCF we Wrocławiu w dniach 22-24 kwietnia. W programie festiwalu kilkadziesiąt tytułów z kraju i zagranicy, pokazy specjalne oraz spotkania z twórcami i aktorami. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Zakończono właśnie selekcję do konkursu festiwalowego, który jest jego najważniejszą częścią. Filmy konkursowe zostały wyłonione spośród przeszło 240 produkcji nadesłanych przez twórców. Ostatecznie o nagrody powalczy 29 filmów krótkometrażowych: 12 fabuł, 7 dokumentów i 10 animacji.

– Cieszę się, że w tym roku otrzymaliśmy tak wiele zgłoszeń. Komisja selekcyjna miała naprawdę trudny wybór. Krótki czas festiwalu powoduje, że tylko nieliczne, najlepsze produkcje, mogły znaleźć się w programie. Ten festiwal to przede wszystkim promocja młodych twórców i krótkiego metrażu, jako formy trochę niedocenianej, ale dającej ciekawe możliwości kreacji filmowej – mówi Jarosław Perduta, szef DCF i dyrektor festiwalu. 

W konkursie filmowcy powalczą o statuetki Salamandry oraz czeki po 5 tysięcy złotych w każdej z trzech kategorii: fabuła, dokument oraz animacja. Zwycięzców wybierze jury, do którego zaproszeni zostali: wrocławska artystka wizualna, reżyserka video, operatorka obrazu Okime Emiko, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski, producent filmowy Paweł Kosuń, aktorzy – Małgorzata GorolMaciej Musiałowski i Oksana Kozakiewicz ze Lwowa oraz Jarosław Perduta.

Osobną kategorią jest przyznawana corocznie Nagroda Prezydenta Wrocławia w wysokości 5 tysięcy złotych. Tradycyjnie przyznane zostaną również Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności (po 1000 zł). 

– W programie festiwalu znalazło się kilkadziesiąt tytułów. Obok pokazów konkursowych zaplanowaliśmy specjalny blok filmów ukraińskich oraz szereg pokazów pozakonkursowych. Gośćmi specjalnymi naszego festiwalu będą znakomici aktorzy: Małgorzata Gorol, Maciej Musiałowski oraz Dorota Pomykała, z którą spotkamy się przy okazji specjalnego pokazu „Sukienki”, nominowanego do Oscara filmu Tadeusza Łysiaka. Festiwal będzie wreszcie okazją do wspomnienia Sylwestra Chęcińskego. Pan Sylwester był nie tylko ikoną polskiej kinematografii, ale również częstym gościem naszego kina. Pierwszego dnia festiwalu odsłonimy figurkę z podobizną Sylwestra Chęcińskiego, a sam festiwal rozpoczniemy od pokazu jednego z jego pierwszych filmów „Człowiek nie umiera” z 1955 roku – dodaje Jarosław Perduta.

Festiwal został objęty patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz jest finansowany ze środków dotacyjnych Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dzięki temu wszystkie pokazy, spotkania i wydarzenia towarzyszące mogą być całkowicie bezpłatne. 

Dolnośląskie Centrum Filmowe to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Zajmujemy się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: prowadzimy historyczne kina, organizujemy festiwale, przeglądy i pokazy specjalne, zajmujemy się edukacją filmową, wspieramy produkcje filmowe i promujemy Dolny Śląsk jako region filmowy.  Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-house’owych” propozycjach.