Nabór do konkursu III edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival” rusza 21 stycznia 2022 roku. Twórcy będą mogli zgłaszać filmy do 20 marca. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się stacjonarnie w kinie DCF w dniach od 22 do 24 kwietnia. Wszystkie filmy prezentowane będą bezpłatne. Organizatorem festiwalu jest Dolnośląskie Centrum Filmowe.
– To już trzecia edycja Long Story Short Film Festival, który po raz pierwszy został zorganizowany w 2020 roku w formie online z uwagi na zamknięcie kin. Rok temu rozszerzyliśmy formułę także o pokazy na wielkim ekranie, a w tym roku cały festiwal odbędzie się wyłącznie w salach kinowych. Wierzymy, że Long Story Short Film Festival na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń festiwalowych w Polsce i że z każdą kolejną edycją swoje filmy będzie zgłaszało coraz więcej twórców, nie tylko z kraju, ale również z zagranicy – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
Do konkursu mogą być zgłaszane filmy nie dłuższe niż 45 minut i zrealizowane po 1 stycznia 2020 roku. Filmowcy powalczą o statuetki Salamandry oraz czeki po 5 tysięcy złotych w każdej z trzech kategorii: fabuła, dokument oraz animacja. Osobną kategorią jest przyznawana corocznie Nagroda Prezydenta Wrocławia w wysokości 5 tysięcy złotych. Termin zgłoszeń mija 20 marca 2022 roku. Zwycięzców wybierze jury, do którego zaproszeni zostali ludzie ze świata sztuki. Nagrodę Dziennikarzy przyznają przedstawiciele dolnośląskich mediów. Organizatorzy przewidzieli również Nagrodę Publiczności. Aby zgłosić film, należy wypełnić formularz na stronie www.shortfestival.pl .
Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń. Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców. Ponadto widzowie spotkają się ze specjalnymi gośćmi festiwalu.
– Nasz festiwal to przede wszystkim pomysł na promocję młodych twórców filmowych oraz krótkiego metrażu, jako formy ciągle niewystarczająco docenianej, a dającej ogromne możliwości artystycznej kreacji. Nieodłączną i najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs, do którego w ubiegłym roku twórcy zgłosili niemal 260 produkcji, z czego 52 walczyły o nagrody. W tym roku ponownie zapraszamy zarówno uznanych filmowców, jak i studentów, czy też absolwentów szkół filmowych i artystycznych. Mile widziane są również amatorskie produkcje. Po 20 marca rozpocznie się proces selekcji. Oficjalny program ogłosimy 5 kwietnia – dodaje Jarosław Perduta.
Festiwal odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, który jest także głównym mecenasem wydarzenia. Środki na organizację Long Story Short Film Festival w zdecydowanej większości pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Dolnośląskie Centrum Filmowe, które jest organizatorem Long Story Short Film Festival to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez współorganizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.